Skovvej 61 i Gentofte er solgt for 18.800.000 - se køberen og 7 andre solgte boliger

dato

Vi følger boligmarkedet i og omkring Gentofte og har her samlet en oversigt over de seneste bolighandler

VORES Gentofte følger boligmarkedet i og omkring Gentofte. Derfor får du en samlet oversigt over de seneste bolighandler fra egnen:

Skovvej 61 solgt for 18.800.000 kr.

Boligen overtages af Julie Holtum Qvist og Klaus Holtum Qvist den 15. maj. Køberen har betalt 18.800.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 81.385 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 6.500.000 og boligen er derfor handlet til 189% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en villa med 8 værelser på i alt 231 kvm. og er opført i 1936. Grunden er på 1.135 kvm.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Boligen er solgt af Nybolig Hellerup

Gentoftegade 75 solgt for 12.400.000 kr.

Boligen overtages af Cornelius Christoph Wincentsen og Julie Wincentsen den 08. april. Køberen har betalt 12.400.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 86.111 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 3.500.000 og boligen er derfor handlet til 254% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en villa med 5 værelser på i alt 144 kvm. og er opført i 1900. Grunden er på 380 kvm.

Bakkevænget 21 solgt for 10.495.000 kr.

Boligen overtages af Jennifer Beatrice Hollænder og Mads Rydahl Hollænder den 30. marts. Køberen har betalt 10.495.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 64.784 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 4.050.000 og boligen er derfor handlet til 159% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en villa med 7 værelser på i alt 162 kvm. og er opført i 1937. Grunden er på 828 kvm.

Boligen er solgt af Estate Gentofte

Snerlevej 6 solgt for 7.900.000 kr.

Boligen overtages af Dionysios Mitsianis og Melissa Nicole Bayern den 10. april. Køberen har betalt 7.900.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 70.536 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 3.500.000 og boligen er derfor handlet til 126% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en villa med 6 værelser på i alt 112 kvm. og er opført i 1925. Grunden er på 687 kvm.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Boligen er solgt af Nybolig Gentofte

Smakkegårdsvej 165, st. tv solgt for 3.300.000 kr.

Boligen overtages af køberen den 27. april. Køberen har betalt 3.300.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 50.000 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.100.000 og boligen er derfor handlet til 200% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en ejerlejlighed med 2 værelser på i alt 66 kvm. og er opført i 1946. Grunden er på 20.089 kvm.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Boligen er solgt af Estate Gentofte

Ved Bommen 28, st. 2 solgt for 2.900.000 kr.

Boligen overtages af køberen den 09. april. Køberen har betalt 2.900.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 40.845 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.050.000 og boligen er derfor handlet til 176% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en ejerlejlighed med 2 værelser på i alt 71 kvm. og er opført i 1977.

Boligen er solgt af Lokalbolig Gentofte

Ericavej 163, 2. 307 solgt for 2.700.000 kr.

Boligen overtages af køberen den 07. april. Køberen har betalt 2.700.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 54.000 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 860.000 og boligen er derfor handlet til 214% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en ejerlejlighed med 1 værelse på i alt 50 kvm. og er opført i 1956. Grunden er på 5.232 kvm.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Boligen er solgt af Nybolig Søborg Dyssegård

Ellebækvej 56, st. th solgt for 2.517.000 kr.

Boligen overtages af køberen den 07. maj. Køberen har betalt 2.517.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 51.367 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 830.000 og boligen er derfor handlet til 203% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en ejerlejlighed med 2 værelser på i alt 49 kvm. og er opført i 1942. Grunden er på 2.305 kvm.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Boligen er solgt af Nybolig Gentofte

Data er automatisk hentet fra eksterne kilder, herunder Boliga.dk.
Kilde: Boliga.dk