På mandag den 21. april 2025 kl. 12.00 inviterer Gentofte Kirke til en påskevandring ledet af Dorte Ø. Christensen. Turen går fra kirken til Dyrehaven, hvor deltagerne vil opleve den naturskønne rute til Ulvedalene og mindestenene ved den sydlige del af Eremitagesletten.
Vandring for alleVandringen er omkring 11 km lang tur-retur, men deltagerne har mulighed for at tilpasse turens længde efter eget ønske. For dem, der foretrækker en kortere tur, er der mulighed for at gå med et stykke af vejen til Hundesømosen eller Ermelunden.
Pause med forfriskningerUndervejs vil der blive holdt en pause i Dyrehaven, hvor deltagerne kan nyde en kop kaffe og et stykke kage, mens de tager en velfortjent pause fra vandringen.
TransportmulighederFor dem, der ikke ønsker at gå hele vejen tilbage, vil der være mulighed for at tage en bus hjem fra Hjortekær via Lyngby.
Praktisk information:
Dato: Mandag 21. april 2025
Tid: Kl. 12.00
Sted: Gentofte Kirke, Gentoftegade 21, 2820 Gentofte
Målgruppe: Alle
Entré: Ikke oplyst
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her