Åbent hus i Ellehammerobservatoriet: En rejse ud i rummet

dato

Fredag den 7. marts 2025 åbner Ellehammerobservatoriet i Gentofte dørene for alle, der ønsker at opleve stjernerne og planeterne på tæt hold. Med støtte fra Ellehammerfonden er observatoriet blevet et nyt samlingspunkt for både hobbyastronomer og teknikinteresserede.

Ellehammerobservatoriet, der er Gentoftes nye astronomi-hus, inviterer til en fascinerende rejse ud i rummet. Beliggende ved Bakkegårdsskolen, byder det smukke kobber-smedede observatorium på en unik mulighed for at kigge på stjerner og planeter og reflektere over vores plads i universet.

Se solen og stjernerne på nært hold

Arrangementet starter kl. 16.00, hvor besøgende kan opleve solen gennem en solkikkert, der giver et imponerende nærbillede af vores nærmeste stjerne. Fra kl. 18.30 til 22.00 vil der være mulighed for at observere stjerner og planeter gennem stjernekikkerten.

Det er vigtigt at bemærke, at observationerne er vejrafhængige, så der tages forbehold for vejret.

En del af GentofteNatten

Åbent hus-arrangementet er en del af GentofteNatten, hvor der er mange spændende aktiviteter at opleve. Hele programmet kan ses på GentofteNattens hjemmeside.

Praktisk information
Dato: Fredag 7. marts 2025
Tid: Fra kl. 16.00
Sted: Ellehammerobservatoriet ved Bakkegårdsskolen, Skolebakken 20, 2820 Gentofte
Entré: Fri entré



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut