Færdselsuheld på Helsingørmotorvejen i Gentofte

dato

Torsdag morgen klokken 7.40 skete der et færdselsuheld i Gentofte på Helsingørmotorvejen, hvor fire køretøjer var involveret. Uheldet fandt sted i anden vognbane, hvor bilerne kørte i nordlig retning med en hastighed på cirka 80 km/t.

Uheldet blev udløst af en pludselig opbremsning på grund af kødannelse. Selvom den forreste bil og en af de to biler i midten nåede at standse, kunne en varevogn, der kørte bagerst, ikke nå at standse i tide og kørte op i de øvrige forankørende biler.

Alle involverede biler fik mindre materielle skader, men personerne i de fire biler slap med personskader. Efter uheldet blev alle biler parkeret i nødsporet, hvilket gjorde det muligt for morgentrafikken at glide videre uden større forstyrrelser.

Kilde: Nordsjællands Politi